Rola rodzica

Rola rodzica w sportowym życiu dziecka jest niezwykle ważna. Obecność na treningach, kibicowanie wiąże się jednak z ryzykiem nieświadomego wywierania presji na małego zawodnika. Z uwagi na nasze spore już doświadczenie w relacji trener - zawodnik - rodzic  mamy dla Państwa klika uwag i porad, które wspólnie pomogą nam w realizacji naszego programu rozwoju dzieci i młodzieży w naszym klubie:  

1. Drogi rodzicu nigdy nie powinieneś zawstydzać lub wprawiać w zakłopotanie dziecka z   powodu jego występu, zdolności lub rezultatu meczu, w którym uczestniczyło.                                                                                                          

2. Bądź mniej krytyczny. Dzieci są elastyczne, ale również bardzo kruche i potrzebują zaufania i wiary swoich rodziców.                                                                                                                                                          

3. Twoją rolą jest pomóc dziecku poprzez: zachętę, cierpliwość, zrozumienie, zaufanie, jak również przez: pochwały, oklaski, słuchanie, okazanie zainteresowania.                                                                                                                 

4. Przed treningiem, turniejem czy meczem nie powinieneś nigdy stawiać żądań dziecku: musisz być najlepszy”, "strzel gola", "musicie wygrać "itp. Zamiast tego powiedz "baw się dobrze". W ten sposób dziecko czuje się zrelaksowane bez żadnych zbędnych oczekiwań - co jest bardzo ważne.                                                                          

5. Po treningu, turnieju lub meczu powiedz swojemu dziecku jak dobrze się spisało i że jesteś bardzo dumny z niego. Nigdy nie poddawaj krytyce lub nie analizuj sytuacji z boiska. Czasami dzieci same dobrze wiedzą, co zrobiły dobrze a co im poszło źle i nie potrzebują przypominania o ich słabym występie oraz nadmiernego chwalenia po dobrym meczu. Dzieci mają naturalnie wysokie wymagania, co do swojej osoby i mogą być własnymi, najgorszymi krytykami.        

6. Nie realizuj własnych, niespełnionych ambicji kosztem swojego dziecka. Pozwól, aby sport należał tylko do niego, aby nie był czymś, czego chcą tylko rodzice. Daj możliwość dziecku zrozumieć wartość systematycznej pracy nad samodoskonaleniem i daj szansę realizowania się poprzez sport.                                                                            

7. Nie krytykuj,  przy dziecku, decyzji trenera, nie podważaj jego autorytetu, nie ingeruj się w plany i strategię trenerskie. Każdy trener wie, co dla Twojego dziecka jest najlepsze i właściwe. Pamiętaj, że dziecko w domu a w grupie, to dwie inne osoby. Ty patrzysz przez pryzmat dziecka w domu, a trener  dziecka w grupie – istotna różnica.                                               

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v80), quality = 90

Głęboko wierzymy, w to że twoja pociecha dzięki Naszemu wspólnemu  wsparciu będzie piłkarzem pewnym wiary w siebie i swoje umiejętności a czas dzieciństwa jakie spędzi w KKP Korona będzie czasem wspaniałej piłkarskiej zabawy oraz przygody.

 Dziękujemy za zrozumienie problemu,

          Trenerzy KKP Korona Kielce           

Partnerzy