Historia


    Kielecki Klub Piłkarski Korona istnieje od 2001 roku. Jego działalność to kontynuacja 40 letniej tradycji klubu MKS „Korona” Kielce, założonego w 1973 roku.. Założycielem stowarzyszenia jest Tadeusz Dudka, a pierwszymi trenerami w KKP Korona zostali trener Mariusz Słabiak, Jerzy Marzec oraz Tomasz Krężołek  którzy do dnia dzisiejszego szkolą koroniarską młodzież. Głównym celem statutowym Kieleckiego Klubu Piłkarskiego Korona jest objęcie szkoleniem piłkarskim dzieci i młodzieży będącej uczniami szkół podstawowych i gimnazjalnych. Dzięki wielkiemu wsparciu oraz pomocy Urzędowi Miasta Kielce, w celu poprawy jakości szkolenia młodych zawodników z powodzeniem funkcjonują klasy sportowe.

 I tak w Szkole podstawowej nr 27 w Kielcach od pięciu lat funkcjonują  klasy sportowe ( IV, V, VI klasa). W tym miejscu należy podkreślić rolę  Dyrekcji Szkoły, która wspólnie z gronem pedagogicznym wprowadziła  nowo tworzone klasy sportowe w strukturę szkoły. Nauczyciele wraz z wychowawcami poszczególnych klas dbają, żeby zawodnicy umiejętnie łączyli obowiązki szkolne ze sportem, czego efektem są bardzo wysokie średnie wyniki nauczania w klasach sportowych. 

Po ukończeniu VI klasy podstawowej  zawodnicy z Kielc i okolic oraz Województwa Świętokrzyskiego trafiają do klas sportowych mieszczących się w Gimnazjum nr 10 w Kielcach przy ulicy Gagarina (w sąsiedztwie stadionu Kolporter Arena). W 2002 roku w gimnazjum o którym mowa  powstała pierwsza w województwie klasa sportowa o profilu piłka nożna. Wówczas naukę rozpoczęli zawodnicy rocznika 1989 którzy po kilku latach szkolenia w naszym klubie zdobyli mistrzostwo polski juniorów starszych. Dyrekcja Szkoły i całe grono pedagogiczne wspólnie z Kieleckim Klubem Piłkarskim Korona troszczy się o dobre wyniki w nauce, należyte wychowanie w połączeniu z odpowiednim szkoleniem piłkarskim. Dobra opinia o szkole skutkuje co roku liczną grupą chłopców przystępujących do rekrutacji. W egzaminach uczestniczą chłopcy dotychczas szkoleni w grupach naszego klubu, z innych kieleckich klubów oraz zawodnicy z terenu całego województwa. Zawodnicy spoza Kielc mają zapewniony bezpłatny pobyt i wyżywienie w internacie szkolnym Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kielcach.

Na dowód że powołanie klas sportowych w strukturach Kieleckiego Klubu Piłkarskiego Korona jest jak najbardziej uzasadnione świadczą ostanie wyniki sportowe :

Zawodnicy rocznika 2000 w 2012 roku zajęli III miejsce w finale Ogólnopolskiego Turnieju Danon Cup 2012 (nieoficjalne mistrzostwa Polski dwunastolatków)

Mistrzostwo Polski Szkół Podstawowych w piłce nożnej w Finale Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Głuchołazach, 15-18.06.2014 r. zdobyli zawodnicy rocznika 2001

Zawodnicy rocznika 2001 oraz 2002 w 2012 oraz 2013 roku osiągnęli znaczący sukces. Wygrali rok po roku prestiżowy turniej Marka Wielgusa  zdobywając mistrzostwo polski w kategorii  U-11. W nagrodę drużyna z rocznika 2001 pojechała do Włoch na mecz ligowy Interu Mediolan a drużyna z rocznika 2002 kibicowała naszej reprezentacji narodowej w meczu eliminacyjnym do mistrzostw europy na stadionie narodowym w wygranym meczu z Niemcami.

Mistrzostwo Polski w 2008 roku szkół gimnazjalnych. i udział w 2009 roku w Mistrzostwach Świata tychże szkół w Turcji.

W 2010 roku II miejsce w prestiżowym turnieju Coca-Cola Cup 2010 gdzie starowało ponad 2000 drużyn z całej polski.

Również w 2010 roku IV miejsce w Mistrzostwach Polski U-13 NIKE-CUP rozgrywanych w Łodzi

W czerwcu 2011 r. zawodnicy z rocznika 1996 uczestniczyli w Międzynarodowym Turnieju Challenge Jacques Barbey C.S.M.B. Football we Francji skąd przywieźli okazały puchar za zwycięstwo ogrywając czołowe drużyny z Francji.

W 2012 roku wygrali prestiżowy turniej ogólnopolski w kategorii trzynastolatków Adidas Football Challenge 2012. W nagrodę pojechali na mecz EURO 2012 Polska – Czechy.

W ostatnich latach Kielecki Klub Piłkarski Korona regularnie wygrywa współzawodnictwo klubów piłkarskich woj. świętokrzyskiego za pracę szkoleniową z młodzieżą, gdzie jest oceniana rywalizacja w rozgrywkach ligowych i udział zawodników w kadrach wojewódzkich. Trenerzy pracujący w KKP Korona stale doskonalą swoje umiejętności uczestnicząc w kursach i szkoleniach. Chętnie dzielą się swoją wiedzą prowadząc zajęcia i wykłady na Wojewódzkich Kursokonferencjach Trenerów i Instruktorów Piłki Nożnej, Kursach Trenerskich organizowanych przez ŚZPN, sprawując opiekę nad stażystami.


Partnerzy