Prosto z Klubu: Rozmowa z W. Nowakowską!

07.04.2021

Prosto z Klubu: Rozmowa z W. Nowakowską! Weronika Nowakowska, Wicemistrzyni Świata i Europy w biathlonie oraz trzykrotna Olimpijka, obejmie pieczę nad naszymi zawodnikami z zakresu psychologii pozytywnej w sporcie, ukierunkowanej na piłkę nożną. Mamy nadzieję, że obostrzenia związane z epidemią pozwolą nam już w kwietniu na pierwsze spotkania. Dlatego też postanowiliśmy zapytać Panią Weronikę o kilka ważnych kwestii.

KKP Korona: Wicemistrzostwo Świata, wicemistrzostwo Europy- to ogromne sukcesy, jak się domyślamy- zdobyte ciężką, wieloletnią pracą. Skąd pomysł na coaching po zakończeniu kariery w biathlonie?

W. Nowakowska: Kiedy byłam jeszcze zawodniczką sama w pewnym momencie mojej kariery sięgnęłam po wsparcie coacha. Owa współpraca bardzo pozytywnie wpłynęła na moje życie i karierę sportową. Zawsze wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi, bo ja lubię ludzi. Przyszedł taki czas w moim życiu, że w pewnym momencie stało się dla mnie jasne, że droga coachingu w sporcie będzie najlepszą, aby połączyć i scalić moją pasję do sportu, własne doświadczenia i wspieranie innych w rozwoju.

KKP Korona: Nie ukrywamy, że współpraca z Panią to ogromne wyróżnienie i motor napędowy dla naszego Klubu. Dlaczego akurat KKP Korona?

W. Nowakowska: Wierzę, że wczesne wdrażanie umiejętności mentalnych u zawodników znacząco wpływa na ich jakoś życia i funkcjonowanie w sporcie. W KKP Korona będę miała możliwość wspierania aż ponad 300. zawodników oraz około 30. trenerów-to pozwoli mi szerzyć świadomość środowiska sportowego i wspierać liczną grupę młodych sportowców. Do finalizacji umowy bardzo przyczyniła się determinacja i chęć stworzenia jak najlepszych warunków dla zawodników przez prezesa Roberta Stachurę. Przyznam szczerze, że ujęła mnie jego postawa. Pomyślałam, że z takimi właśnie ludźmi chcę tworzyć pozytywny sport. Poza tym prywatnie lubię Kielce, mam tu kilku przyjaciół.

KKP Korona: Najmłodsi zawodnicy, z którymi będzie Pani pracowała w naszym Klubie mają po 10 lat. Co takie warsztaty mogą dać tym młodym ludziom?

W. Nowakowska: Wierzę, że większą świadomość siebie, własnych celów i mocnych stron, ale tak naprawdę, ile wyniosą zależeć będzie od samych zawodników, od ich chęci i zaangażowania we wspólną pracę.

KKP Korona: Praca z tak młodymi osobami to na pewno duże wyzwanie, bo przecież są oni dopiero na samym początku swojej drogi. Dlatego też mamy pytanie nad czym przede wszystkim chce się Pani skupić w pracy z nimi?

W. Nowakowska: Przede wszystkim na poszerzaniu ich świadomości- to kluczowe w mojej pracy. Ponadto oczywiście będziemy uczyć się komunikacji, technik radzenia sobie ze stresem, koncentracji i innych umiejętności mentalnych.

KKP Korona: Wiele słyszy się w mediach o coachingu, ale raczej właśnie w sportach indywidualnych. Uważa Pani, że jest on potrzebny również w sportach zespołowych?

W. Nowakowska: Myślę, że gry zespołowe w sposób szczególny wymagają wsparcia. Drużyna to kilkanaście (czasem nawet kilkadziesiąt) osób, które mają swoje indywidualne cele, ale najważniejszym jest znaleźć wspólny i uczynić go najważniejszym. To już chyba z zasady mówi wiele o pracy z zespołami.

KKP Korona: Niektórzy pewnie mogą pomyśleć ,,kolejne nudne wykłady”, nie mając świadomości, jak mogą wyglądać takie warsztaty- choć jak sama nazwa wskazuje będą to zajęcia praktyczne. Jak zachęcić do uczestnictwa naszych zawodników, wiedząc, że trening mentalny będzie dla chętnych?

W. Nowakowska: Wielu zawodników na najwyższym poziomie korzysta ze wsparcia psychologów, trenerów mentalnych nie bez powodów. Wystarczy pomyśleć o tym jaki mógłbym być gdybym potrafił panować nad stresem, koncentracją uwagi czy stałą motywacją w treningach- nad tym między innymi będziemy pracować na zajęciach, więc... chyba warto, prawda?

KKP Korona: Patrząc na biathlon i piłkę nożną, widzi Pani jakieś podobieństwo w tych sportach? Coś je szczególnie łączy? Jakie mają wspólne cechy?

W. Nowakowska: Łączy je strzelanie do celu (śmiech), ja strzelałam do tarcz, piłkarze do bramki. A tak zupełnie serio-większość sportów niesie ze sobą podobne wyzwania i wymagania- dyscyplina, umiejętność współpracy, radzenia sobie w sytuacjach stresowych, łączenie roli np. ucznia i sportowca. Bycie wiele lat w sporcie nauczyło mnie kierowania swojej uwagi na własny rozwój, pielęgnowania pasji do sportu pomimo porażek, cierpliwości
i to chciałabym najbardziej zaszczepić u młodych adeptów piłki nożnej.

 

Partnerzy